Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Průvodce optimálním nasvícením kuchyně

Výběr toho správného osvětlení do kuchyně či jídelnu rozhodně není snadný. Již dávno není kuchyně jen prostorem pro přípravu jídla, a proto je třeba ji podle toho situovat.

Stejně jako zdravá a vyvážená snídaně je v kuchyni důležitá i rovnováha a vyváženost osvětlení, abychom dokázali vyrazit tou správnou nohou vstříc novému dni. Již dávno není kuchyně jen prostorem pro přípravu jídla – stala se víceúčelovou místností, kde kromě vaření a stolování relaxujeme, děti se věnují domácím úkolům a setkává se zde celá rodina.

Bez okolků tedy můžeme prohlásit, že jde o srdce domácnosti. Z toho důvodu je správné nasvícení klíčové, ať už pro samotnou funkčnost místnosti, tak i pro nastolení té správné atmosféry. Pokud jste v procesu stavby domu, renovujete nebo chcete pouze obměnit okoukané prostory, rozhodně rozmístění a výběr svítidel nepodceňte a začněte je řešit co nejdříve, ideálně s odborníkem. Tento průvodce si dává za cíl vám celý proces usnadnit.

Budiž světlo

Nejjednodušším a zároveň i nejrychlejším způsobem, jak obměnit a zmodernizovat kuchyň, je za pomoci nového osvětlení. Nejprve si představíme tři typy osvětlení, o nichž byste při správném nasvětlování kuchyně měli vědět. Jsou jimi: ambientní, pracovní a doplňkové osvětlení.

  • Ambientní osvětlení by mělo být hlavním zdrojem světla v dané místnosti, v tomto případě kuchyni.  Mělo by fungovat ruku v ruce s přirozeným denním světlem a v místech, kde by denního světla bylo nedostatek, jej nahrazovat. Nejlépe se pro tento účel hodí rovnoměrně rozmístěná bodová svítidla.
  • Jak sám název napovídá, pracovní osvětlení v kuchyni slouží k nasvětlení pracovních ploch. Při přípravě pokrmů chcete na práci dobře vidět, nejen abyste vařili chutně, ale zároveň, abyste si neublížili. Špatně nasvětlené pracovní plochy můžou být příčinou zbytečných nehod. Nejčastěji užívanými pracovními světly jsou LED pásky a LED zářivky, popřípadě již výše zmíněné bodovky.
  • Doplňkové osvětlení je při nasvětlování kuchyně třešničkou na pomyslném dortu. Ve srovnání s pracovním osvětlením, u něhož je design to poslední, nad čím byste měli uvažovat, smyslem doplňkových světel je právě podpoření vzhledu interiéru a atmosféry. Na výběr máte z různorodých designových kousků

Multifunkční ostrůvek

Nejprve se zaměřme na ostrůvek – tento multifunkční koutek se častěji a častěji stává součástí moderně koncipovaných kuchyní. Slouží pro přípravu pokrmů, jako odpočinkové místo s barovými židličkami nebo třeba jako úložný prostor. V závislosti na typu ostrůvku vyberte i vhodné osvětlení.

Pro ostrůvky sloužící k vaření a přípravě pokrmů volte mezi zabudovanými a přisazenými stropnicemi či závěsnými lustříky. Pokud se rozhodnete pro závěsná svítidla, ideálně by měla být rozmístěna 70 až 80 cm od sebe, podobně vzdálená by měla být i od desky ostrůvku. Vzdálenost mezi okrajem ostrůvku a krajním svítidlem by měla činit alespoň 15 cm.

Vhodnou volbou – zejména pro kuchyně s vysokým stropem – jsou lineární závěsná svítidla, která ostrůvek nejen osvítí, ale zároveň místnost zútulní a vysoký strop sníží. Jestliže se rozhodnete pro samostatná závěsná svítidla, dejte si pozor, aby byla rozmístěna rovnoměrně.

Osvětlení kuchyňské linky

Smyslem zmiňovaného ambientního osvětlení je celkové nasvícení prostředí kuchyně. Světelný kužel tohoto osvětlení bohužel často nedosáhne pod kuchyňské skříňky a zanechá tak linku špatně osvětlenou či zcela nenasvícenou.

Tehdy přichází do hry pracovní osvětlení. S jeho pomocí bez obtíží a zbytečných komplikací zvládnete jakoukoliv práci, která vás v kuchyni čeká – od čtení receptů, přes shromažďování ingrediencí až po samotnou přípravu pokrmů a úklid.

S výběrem pracovního osvětlení si určitě nechte poradit odborníkem, projde s vámi různé varianty a možnosti, které dnešní světlařský průmysl nabízí (velikost, užitý materiál, světelnost a spoustu dalších aspektů).

Pravděpodobně nejužívanějším a nejefektivnějším pracovním osvětlením v kuchyni můžeme nazvat LED pásky. Jejich všestrannost, snadná nastavitelnost a spolehlivé nasvícení z nich právem dělá krále tohoto typu osvětlení. Alternativou k nim můžou být zabudované bodovky.

Od stropu až k podlaze

Jak jsme si už výše řekli, nejlepší volbou pro osvětlení celkového prostoru kuchyně jsou zápustná bodová svítidla či stropnice. Rovnoměrné rozmístění v závislosti na výšce stropu a intenzitě světelného toku vyplní kuchyň dostatkem světla.

V úzké a stísněné kuchyňce vám možná projde umístění jednoho centrálního lustru, byť celkové nasvícení pravděpodobně nebude ideální, nicméně v moderní a prostorné kuchyni bude tou správnou volbou zabudované stropní osvětlení.

Vaším cílem by mělo být rovnoměrné nasvětlení místnosti se zdůrazněním konkrétních oblastí kuchyně, jak bylo popsáno výše. Bodovky umístěte do mřížky, případně podél obvodu v závislosti na rozmístění dalších prvků osvětlení. Pokud se bojíte přesvětlení, jednou z možností je zakomponování stmívačů anebo třeba výběr inteligentních svítidel.

Podpoření dojmu a atmosféry kuchyně

V úplném závěru a při dostatečném osvětlení kuchyně se můžeme podívat na doplňková svítidla. Ta při vhodném výběru mohou podpořit dojem a atmosféru kuchyně, stát se součástí designu a stylu, jímž chcete, aby se prostor ubíral.

Doplňková svítidla však můžou být i nenápadným, přesto významný prvkem interiéru. Dají se například použít při nasvícení skříněk a poliček či jako orientační osvětlení v lištách u podlahy. Jak se říká, fantazii se meze nekladou, je jen na vás, jak si kuchyň a její osvětlení přizpůsobíte. Nakonec, budete v ní pobývat vy, tudíž byste se zde měli cítit (jako) doma.

Všechna svítidla vhodná do kuchyně či jídelny naleznete zde:

Svítidla do kuchyně a jídelny

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky