Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Na co myslet při osvětlování koupelny

V koupelně o sebe chceme nejen pečovat, ale i odpočinout si a zrelaxovat. Z toho důvodu by místnost měla být dostatečně osvětlena.

Velice často je při osvětlování domu koupelna brána až jako druhořadá, prostor se vyplní obyčejnými stropnicemi či bodovkami. Tím se ovšem celá místnost pohřbí. V době, kdy jsou moderní technologie a propracovanost interiéru v rozpuku, by byla škoda takto s koupelnou naložit. V tomto průvodci se vás pokusíme nasměrovat, abyste prostoru využili co nejvíce.

Nejrozumnější je započít osvětlování koupelny výběrem ambientního osvětlení – tedy stropních svítidel – a světel k toaletnímu stolku či umyvadlu. Dobře si rozmyslete, zdali budete chtít přisazená či závěsná svítidla. Závěsných koupelnových svítidel je minimum. Pokud nemáte přílišně vysoký strop, volte raději přisazená či zápustná svítidla.

Pro osvícení zrcadel, umyvadla či toaletního stolku bude potřeba vybrat „pracovní“ osvětlení s dostatečným výkonem, abyste na úkony, jako je holení, malování make-upu a jiné, dobře viděli. Prohlédněte si naši nabídku světel nad zrcadlo, zápustných či přisazených bodovek anebo stropnic.

Jak již bylo výše zmíněno, dostatek úkonového osvětlení je klíčové. K vytvoření příjemné atmosféry a pocitu útulnosti slouží doplňkové osvětlení. Přeci jenom v koupelně trávíme dost času, určitě by nám mělo záležet na tom, jak se v prostoru budeme cítit. Tím spíše, když v koupelně započínáme i končím den.

K tomuto účelu jsou jako stvořené stmívače. Díky nim jste si schopni jednoduše a rychle upravit intenzitu světla na takovou, jaká vám bude příjemná. S tím souvisí i teplota chromatičnosti. Obecně se do koupelen doporučuje bělejší a studenější světlo (od 4000 K). A jestli byste se rádi cítili jako v sauně či wellness centru, zvažte nákup inteligentního osvětlení, kde můžete kontrolovat i teplotu chromatičnosti.

Nešvar, kterému byste se při osvětlování koupelny měli vyhnout, je umísťování svítidel přímo nad vaši hlavu. Raději stropní světlo umisťujte po obvodu místnosti tak, abyste byli osvětleni zezadu a ze stran, spíše než přímo od zrcadla či nad hlavou. Zbytečně byste se tím oslňovali.

Na druhou stranu rozmístění a počet svítidel nepodceňte, abyste neskončili s nedostatečně osvětlenou místností. Vyvarujte se i asymetrickému osvětlování – pro příklad umístění světla pouze z jedné strany zrcadla. Světlo by se nedistribuovalo rovnoměrně a špatně byste tak viděli na péči o sebe.

Co se týče žárovek, v dnešní době jsou velice populární filamentové žárovky. V koupelnách se jim ale raději snažte vyhnout a volte z matných a neprůhledných LED žárovek. Filamentové žárovky totiž mohou nepříjemně oslňovat.

Umístění svítidel ve sprše či nad vanou se liší oproti výše zmíněnému rozmístění v prostoru koupelny. Zde se naopak snažte umístit světlo přímo nad hlavu. Lidé si často myslí, že osazení sprchového koutu jednou bodovkou bude dostačující.  Ve sprchovém koutu o jednom metru čtverečném to možná bude stačit, ale větší prostory by tak byly nedostatečně osvětleny. Vanu nasvětlete ideálně z obou konců.

Na závěr jsme si nechali nejzásadnější aspekt výběru svítidel do koupelen – IP krytí. Do koupelny totiž nemůžete umístit ledajaké světlo. Musí být odolné vůči vlhkosti, případně proti vniknutí drobných předmětů jako je prach a jiné. U všech svítidel máme IP krytí uvedeno. Podrobnější informace naleznete v naší poradně, kde se IP krytí podrobně věnujeme.

Všechna naše svítidla vhodná do koupelny naleznete zde:

Svítidla do koupelny

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky