Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Jak na moderní venkovní osvětlení

Venkovní osvětlení je nedílnou součástí každého domu. Neslouží jen k nasvícení venkovních prostorů a zajištění potřebné bezpečnosti, ke všemu dokáže navodit příjemnou atmosféru, díky čemuž se budete do svého hnízdečka rádi vracet.

Venkovní osvětlení je nedílnou součástí každého domu. Neslouží jen k nasvícení venkovních prostorů a zajištění potřebné bezpečnosti, ke všemu dokáže navodit příjemnou atmosféru, díky čemuž se budete do svého hnízdečka rádi vracet.

Zorientovat se ovšem v širokém sortimentu exteriérových svítidel není jednoduché. Vezmeme-li v potaz i nároky, které musí venkovní svítidla splňovat, jen s velkými obtížemi si laik poradí sám. V tomto článku najdete řadu tipů, jak při výběru vhodného osvětlení postupovat.

Začněme nejdříve představením všech typů exteriérového osvětlení: patří sem dekorativní, nástěnná, stropní, bezpečnostní, orientační a nájezdová anebo přenosná světla. Každé má svá specifika, rozdílné funkce a požadavky (montážní, instalační atd.).

Dekorativní venkovní osvětlení

Pod termínem „venkovní osvětlení“ nejspíš každému vytanou na mysl tvarované lampy a nástěnné lucerničky. Do dekorativního exteriérového osvětlení řadíme nejen je, ale vlastně všechna designová venkovní svítidla, která svým vzhledem zkrášlují prostředí zahrádky či dvorku.

Dekorativní venkovní osvětlení už ovšem neslouží jen jako doprovod do altánku při teplých letních večerech. S rapidním vývojem technologií a různorodosti materiálů přibylo na trh obrovské množství produktů, lišící se jak designem, užitými materiály, tak i funkcemi.

Na výběr máte ze svítidel klasického vzhledu až po ultramoderně koncipované – závěsné lustry, stropnice, nástěnná svítidla, lampy, světla s čidlem, solární osvětlení... Všechna jsou kvalitně vyrobena s důrazem na inovaci.

Možnosti nástěnných světel

K jednomu z nejprodávanějších typů venkovních svítidel pravděpodobně patří nástěnná svítidla. Mohou být nainstalována na jakýkoliv povrch (pokud se povrch neklasifikuje stupněm hořlavosti "F"), kde se nachází vývod elektřiny. V závislosti na IP krytí je pak můžete umístit i mimo stříšku, k nasvětlení zdi a přilehlých prostorů, aniž byste se museli bát, že je venkovní podmínky (voda, vlhkost, UV záření aj.) zničí nebo degradují.

Některá z nich fungují jako spíše celkové osvětlení daného místa, jiná jako bodová a konkrétní nasvícení. V závislosti na tom, zdali chcete osvětlit jednu danou pozici či širší okolí, volte i nástěnné svítidlo. Samozřejmě existují i světla, která kombinují obojí, tudíž vám pomůžou jak při hledání klíčů v temné noci, tak k nasvícení obydlí důmyslnými světlenými efekty.

Závěsné svítidlo do altánku

Spousta výrobců nabízí výrobky v rámci jednotlivých rodinek. Pakliže jste si vyhlídli nástěnné svítidlo k domovní dveřím či na zídku, je možné, že se v dané rodince svítidel nachází i podobně vypadající stropní svítidlo. Díky tomu si pak dvorek nebo zahrádku můžete podobně stylizovat.

Limitováni rozhodně nejste. Na našem e-shopu naleznete venkovní stropní svítidla přisazená a závěsná – na lanku i řetězu. Stejně jako u nástěnných světel můžete vybírat z různých stylů, užitých materiálů a funkcí využití.

Bezpečnost nadevše

Pokud máte zájem řádně zabezpečit váš domov a jeho okolí, prvním a nejspíš nejdůležitějším krokem je jejich dostatečné osvícení. Tedy žádný stinný kout, žádné nechráněné místo. Teprve tehdy, jakmile máte pozemek dostatečně osvětlený, můžete řešit speciální typy osvětlení.

V naší nabídce naleznete například svítidla osazená PIR čidly nebo kamerami. Dále pak inteligentní svítidla, jež je možné ovládat vzdáleně pomocí aplikace, a mít tak maximální možnou kontrolu i přesto, že se na daném místě zrovna nenacházíte.

Abyste se ve tmě neztratili

Jestli jste si s nástěnnými či závěsnými svítidly dokázali poradit sami, na nájezdová a orientační svítidla si raději zavolejte odborníka. Montáž a instalace takovýchto svítidel totiž nebývá jednoduchá. Spadají sem sloupky k nasvětlení cest, orientační světla a takzvané „bludičky“ a nájezdová svítidla.

Co se týče sloupků, existují varianty na solární energii, stejně jako klasické na připojení do elektřiny, u nichž je ale povinností vedení kabelu (povětšinou pod zemí). Je dobré se hned na začátku rozhodnout, kolik času a energie chcete do nasvětlení cestiček vložit, ušetříte si tím spoustu komplikací.

Sloupky nemusí nutně osvětlovat pouze chodníky a cesty – mohou být rozmístěny po obvodu domu, složit k nasvícení rybníčků a sošek. Anebo třeba osvětlovat ruku v ruce se zabudovanými nájezdovými svítidly příjezdovou cestu a garáž. A pokud je zkombinujete s „bludičkami“ k nasvícení schodů a obvodu domu, ve tmě rozhodně nezabloudíte.

Výhodou zabudovaných nájezdových svítidel je, že nevyčuhují do prostoru, ale efekt nasvícení se tím nesnižuje. Samozřejmě tento typ nesupluje venkovní reflektor či výkonné nástěnné svítidlo, jde přeci jenom o orientační osvětlení. Vybírejte proto podle konkrétních potřeb a možností terénu.

Svatojánské mušky

Obrovským benefitem solárních venkovních lamp a lampiček je možnost přenášení. Stačí k tomu dostatek slunečního záření a při posezení s přáteli budete jako světluška. Některá svítidla umožňují i dobíjení v případě nedostatečného nabití sluneční energií.

Přenosná světla jsou lehká, hezky designovaná, nabíjitelná a odolná vůči nepřízni počasí. Stávají se tak všestrannými pomocníky. Můžete je umístit na stolek pod pergolou, na deku při pikniku, nebo je vzít s sebou na procházku přírodou. Nejste limitování žádným kabelem.

Na co nezapomenout

Podobně jako u svítidel do vnitřních prostorů jsou důležitými aspekty styl, v jakém jsou koncipovány, užité materiály, spotřeba energie nebo volba mezi integrovaným LED zdrojem a žárovkou. U exteriérových svítidel je ale ještě důležitější zaměřit se na parametr IP krytí, abyste náhodou nenainstalovali toužené světlo na nevhodné místo, kde by mohlo dojít k jeho poškození.

A pokud hledáte něco speciálního, co by ještě více zútulnilo váš domov, rozhodně zamiřte prohlédnout si naši nabídku inteligentního venkovního osvětlení. Inteligentní svítidla umožňují stmívání, volbu teploty chromatičnosti, volbu RGB barvy a mnoho dalšího!

Všechna exteriérová svítidla naleznete zde:

Venkovní osvětlení a svítidla

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky