Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Tipy a triky na nasvícení domácí pracovny

Pracovna již v dnešní době neslouží pouze k výkonu práce, může být místem pro odpočinek, četbu knih, sledování televize, odpovídaní na e-maily a další. Z toho důvodu je správné osvětlení místnosti, které by naplňovalo všechny potřeby, klíčové. Neberte jej proto na lehkou váhu. V tomto průvodci se vám pokusíme poradit, jak správné osvětlení vybrat.

Předně je potřeba si uvědomit, že je pracovna součástí vašeho domova, a byť jde o oddělený prostor, měla by i přesto korespondovat s atmosférou a stylem domu. Jednoduše, abyste po vstupu do pracovny nebyli vytrženi z pohodlí a klidu vašeho příbytku.

Oproti osvětlení v kancelářích a jiných komerčních prostorech, kde se snažíme o jednoúrovňové a konsistentní nasvětlení místností, by domácí pracovna měla disponovat více úrovněmi osvětlení, čímž ji nejen dostatečně osvětlíte, ale zároveň podpoříte atmosféru domu.

Vzhledem k tomu, že jde o váš osobní prostor, můžete být při výběru vybavení místnosti odvážnější. To platí i pro svítidla. Například máte možnost doprostřed místnosti zavěsit designový lustr jako dominantu nebo osvětlením zdůraznit umělecký kousek, který v pracovně budete mít vystavený.

Samozřejmě že je pracovna primárně pracovní prostorem, nicméně i tak by měla reflektovat vaši osobnost a zájmy, abyste se v ní cítili co nejlépe a vaši práci odváděli co nejefektivněji. Nebojte se tedy při volbě svítidel.

Na druhou stranu, vše má své meze; svítidla by na sebe neměla poutat přílišnou pozornost a neměla by rušit. Tím by totiž popírali funkci pracovny. Dobrou volbou je zvolit jednu dominantu (díky čemuž se pracovna nebude jevit jednotvárně), pro příklad nějaký závěsný designový lustr, a zbytek svítidel – přisazených či zabudovaných – rozmístit po obvodu místnosti. Lustr montujte do středu místnosti, alespoň 180 cm nad podlahou.

Svítidla vrstvěte tak, aby sloužila aktivitám, kterými se budete v pracovně zabývat. Nejprve si ujasněte, kolik se do místnosti dostane přirozeného denního světla. V závislosti na tom se rozhodněte, kolik reálně budete potřebovat ambientního, pracovního a doplňkového osvětlení během dne.

  • Ambientní osvětlení se využívá k celkovému nasvícení místnosti, vybalancování stinných míst. Vhodnými pro tento účel jsou přisazená stropní svítidla, lustry, stropnice či bodovky.
  • Pro úkony jako jsou psaní či čtení, kdy budete potřebovat soustředěný kužel světla, se hodí pracovní lampičky, případně stojací lampy.
  • Doplňkové osvětlení by pak mělo být užito skutečně jen jako doplněk. Například k nasvícení uměleckých děl či architektonických prvků místnosti.

Významným parametrem, který byste měli vzít v potaz, je teplota chromatičnosti. Jde o barvu světla, jíž bude zdroj svítit – od teplé žluté až po studenou bílou. Ideálně zvolte jednotnou teplotu chromatičnosti pro všechna svítidla v místnosti. Navíc si můžete vybrat svítidla, která umožňují stmívání, čímž lze upravovat atmosféru v pracovně podle potřeby.

Do pracovny volte ideálně neutrální barvu světla, tedy okolo 4 000 K, teplejší barva by vás mohla uspávat, studenější zase naopak může být pro některé lidi nepříjemná.

Efektivním způsobem nasvícení místnosti může být vhodné rozmístění nástěnných svítidel, která budou světlo odrážet od stěn a prostor prosvětlí. Zároveň zdůrazní architektonické prvky prostoru a podpoří budovanou atmosféru.

U pracovních lamp a lampiček dbejte na to, aby se s jejich rameny dalo snadno manipulovat a mohli jste tak distribuovat světlo tam, kam budete potřebovat. Navíc by lampa neměla zabírat příliš místa a měla by být stabilní.

Pokud budete chtít dosáhnout optimálních podmínek, snažte se o zkombinování přirozeného denního světla s umělým. Zabráníte tím přesvětleným plochám, zároveň uspoříte na výdajích za energie a budete šetřit i přírodu.

Všechna naše svítidla vhodná do pracoven naleznete zde:

Kancelářská svítidla a osvětlení

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky