Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Jak efektivně osvětlit obývací pokoj

Obývací pokoj je jednou z nejdynamičtějších místností domácnosti. Oproti jiný místnostem vyniká svou multifunkčností. Tu byste při správném osvětlování pokoje měli promítnout.

Obývací pokoj je jednou z nejdynamičtějších místností domácnosti. Jak sám název napovídá, je neustále někým obýván a s tím souvisí i skutečnost, že je využíván na celou řadu věcí – od sledování televize, odpočinku, trávení času s rodinou a přáteli, po čtení knih nebo prachobyčejné lenošení. Při osvětlování obývacího pokoje je proto důležité tuto multifunkčnosti promítnout.

Nejlepšího nasvícení prostorů obývacího pokoje dosáhnete zkombinováním tří typů osvětlení, a to ambientních, pracovních a doplňkových svítidel. Různorodost variant osvětlení pokryje všechny možné aktivity a zajistí pro ně dostatek světla. Zkombinováním všech typů osvětlení dosáhnete optimálních světelných podmínek.

Ambientní osvětlení

Celkové či ambientní osvětlení se postará o rovnoměrné nasvícení místnosti jednou vrstvou světla. Tím vám zajistí bezpečný pohyb obývacím pokojem, nebudete vrážet do nábytku a hezky uvidíte na cestu, bez problémů najdete zatoulaný dálkový ovladač a při společenských aktivitách jako je hraní deskových her rozhodně neprohrajete proto, že byste na hru špatně viděli.

Ambientní osvětlení navíc pomáhá vyrovnat a kompenzovat jas pracovního osvětlení, záření monitorů a televize, aby příliš neoslňovaly a nenamáhaly zrak. Díky tomu se v místnosti ztratí přesvětlená místa a stinné kouty.

Očividný krokem, jak ambientního osvětlení dosáhnout, je vhodné umístění stojacích lamp a lampiček. Ovšem nejefektivnějším způsobem je využití stropního osvětlení. Na výběr máte z přisazených či zápustných svítidel, případně stropnic a bodovek. Pokud byste však rádi do místnosti vnesli dominantní prvek, rozhodně si projděte naši nabídku designových lustrů (v takovém případě ale volte podle možností prostoru – tedy výška stropu aj.).

Celkové osvětlení se rovněž stará o atmosféru v obývacím pokoji. Pro dosažení nejlepších výsledků, ideálně pocitu útulnosti, zvažte možnost stmívání. Projděte si náš sortiment inteligentních svítidel, která tuto funkci mají spolu s dalšími (jako je třeba změna teploty chromatičnosti) v sobě integrovanou. Alternativně můžete využít svítidel nabízejících krokové stmívání pomocí konvenčního vypínače nebo krokového stmívání.

Funkce stmívání vám umožní modifikovat atmosféru v obývacím pokoji. Pakliže budete chtít dobře vidět na danou činnost, světlo necháte rozsvícené se 100 % intenzitou. Pokud ale budete konverzovat s přáteli při sklence vína, můžete si intenzitu přizpůsobit na pro vás příjemnou intenzitu. To stejné platí i pro úpravu teploty chromatičnosti – volbu barvy světelného spektra od teplé žluté po studenou bílou.

Obývací pokoje často ztrácí kvůli rozmanitosti aktivit určité ohnisko, kam by se soustředily pohledy přítomných, jakési centrum místnosti. Abyste tuto potíž vyřešili, doporučujeme zvolit jako ambientní osvětlení závěsný lustr, čímž místnost vybalancujete.

Pracovní osvětlení

Jistě není žádným překvapením, na co bude sloužit pracovní osvětlení. V obývacím pokoji se užívá k nasvětlení aktivit jako je například čtení knih. Pointou toho typu svítidel je přímé osvětlení ve směřovaném kuželu. Tuto funkci se někteří snaží suplovat ambientním osvětlením se slovy, že pro daný úkon postačí. Dlouhodobá absence pracovního osvětlení může být ale fatální – může tím docházet ke zhoršování zraku, migrénám apod.

Požadavky pracovního osvětlení dokonale splňují stojací lampy a lampičky. Díky nastavitelnému krku máte možnost osvětlení směřovat podle potřeb. Pro optimální světlené podmínky lampu umístěte hned vedle sedačky nebo křesla. A jestli v obývacím pokoji bojujete s nedostatkem místa, můžete využít nástěníků.

Doplňkové osvětlení

Svítidla patřící do kategorie doplňkového osvětlení jsou finální vrstvou světla v obývacím pokoji. Obecně mají dvě funkce: podpoření budované atmosféry v místnosti a vyvažování přespříliš přesvícených bodů či stinných koutů obývacího pokoje.

Mohou se užít k nasvícení a zvýraznění umělecký děl, fotografií a obrazů zavěšených na zdech, k upoutání pozornosti na architektonické detaily, jako je například krb, a ke všemu k provzdušnění a optickému rozšíření místnosti. Svým světlem vybalancují intenzivní záření pracovního osvětlení.

Strategickým umístněním stojací lampy do rohu místnosti docílíte toho, že se místnosti bude zdát větší, než ve skutečnosti je. Pro opravdu malé místnosti můžete využít zápustných anebo přisazených bodovek. Ty můžou být rozmístěny po celém obvodu obývacího pokoje se světelným kuželem natočeným k méně osvětleným bodům.

Již zmíněné nástěníky nemusí sloužit jako „pouhé“ osvětlení. Mohou se stát součástí designu, a to velice jednoduše: jejich důmyslným rozmístěním a hrou světelných kuželů můžete dosáhnout abstraktního umění přímo na zdi vašeho obývacího pokoje.

Všechna naše svítidla do obývacího pokoje naleznete zde:

Svítidla do obýváku a do ložnice

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky