Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Průvodce optimálním nasvícením jídelny

O kuchyni se říká, že je srdcem domácnosti. Ovšem pro ty, kteří si nejen rádi pochutnají na dobrém jídle, ale zároveň si hodování zpříjemní konverzací s rodinou a přáteli, je středobodem právě jídelna. A v období blížících se svátků to platí ještě více.

Nedávno jsme se zaměřili na to, jak správně a efektivně nasvítit kuchyň – měla by být dobře nasvícená a vzdušná. Oproti tomu osvětlení v jídelních prostorách může nastolit útulnou a přívětivou atmosféru, která rozproudí konverzaci a nechá zapomenout na stresující tempo všedních dnů.

Jídelna bývá často menší a útlejší místností, někdy se nachází přímo v kuchyni. Proto je dobré, aby prostoru vévodilo vhodně zvolené osvětlení. V kuchyni jsme se snažili především o kvalitní nasvětlení, abychom na práci dobře viděli, a design šel stranou.  Nyní máte prostor se vydovádět a přenést kousek sebe do interiéru jídelny.

Začněte dominantou

Abyste se vyhnuli přeplácanosti a kýči, nejprve se rozhodněte pro dominantu jídelny. Zvolte lustr, který místnost nejen dostatečně osvítí, ale současně zaujme a upoutá na sebe pohledy přítomných. Následně bude jednodušší místnost doladit a zvolit zbylé prvky, které lustr podpoří, než aby se s ním prali.

Víceramenný lustr efektivně roznese světlo do každého koutu místnosti, čímž se vyvarujete nechtěných temných a stinných bodů. Vhodné jsou například skleněné koule (nazývané glóby), které rozprostřou světlo do všech koutů, a zkombinováním se stmívačem dosáhnete kýženého efektu.

Svítidlo by samozřejmě mělo vycházet z prostředí, v němž bude osazeno. Pokud máte v jídelně stůl čtvercového či obdélníkového typu, lineární světla budou to pravé ořechové. Pakliže má stůl tvar kruhu či oválu, zmíněné skleněné glóby a další svítidla s kulovitými skleněnými stínidly se nad ním budou hezky vyjímat. Svítidlo instalujte tak, aby svým nejnižším bodem viselo nad jídelním stolem ve zhruba metrové vzdálenosti. U místností s vyššími stropy se samozřejmě může závěs lišit, přizpůsobte tomu ovšem i výběr samotného svítidla.

Bez stmívače ani ránu

Stmívač svítidlům přidává na hodnotě. Pokud vybrané svítidlo možnost stmívání umožňuje (ať už integrovaným, nebo externím stmívačem, případně krokovým stmíváním za pomoci konvenčního vypínače), rozhodně toho využijte. V závislosti na vašich potřebách si budete moci přizpůsobit intenzitu osvětlení.

Nakonec, vždy je lepší mít více možností, než být limitován a omezen pevně danou intenzitou. Při večeři tak můžete mít plnohodnotně nasvícený jídelním stůl, abyste na jídlo dobře viděli, a s postupujícím večerem pak regulovat výkon svítidla k navození příjemné atmosféry.

V jednoduchosti je krása

Doplňková světla dokážou ještě více podpořit pocit útulnosti a zároveň nasvítí kouty místností, kam by centrální osvětlení nemuselo dosáhnout. Jejich správnou volbou dosáhnete toho, že se spolustolovníci budou cítit v pohodlí jako v obývacím pokoji, a ne formálně koncipované jídelně.

Doplňková svítidla se ovšem nevyužívají jen na zpříjemnění osvětlované místnosti. Jídelna může být často členěná do více celků, pro příklad zde může být oddělený bar, stůl se zákusky a podobně. I tato místa je potřeba dostatečně osvětlit. Na výběr máte z lamp a lampiček, stropnic a bodovek či LED pásků.

A čím završíte osvětlování jídelny a prostředí zútulníte? Svíčkami. Rozmístěte je na jídelní stůl, na poličky, na parapet… Celá kompozice je jen a jen na vás. Nejen že místnost hezky provoní, ale ještě více přispějí do budovaného tónu jídelny.

Celou naši nabídku svítidel do jídelny naleznete zde:

Svítidla do kuchyně a jídelny

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky