Pokud zatoužíte po ventilátoru s integrovaným světlem, nezapomeňte při výběru zohlednit i parametry svítidla. Některá slouží jen jako doplňkové osvětlení, jiná jsou schopna suplovat svítidla (záleží na jejich výkonu). Zaměřte se na teplotu barvy, tedy jestli světlo bude svítit teplou, neutrální nebo studenou bílou barvou. Záleží i na konkrétním designovém provedení - ventilátory mohou mít jedno integrované světlo či více bodových svítidel.
Zásadní je velikost místnosti, kam bude ventilátor nainstalován - obecně platí, že čím větší místnost je, tím větší by měl být i ventilátor. Zohledněte i výšku stropu místnosti, aby byl ventilátor efektivní a neohrožoval procházející; k lopatkám ventilátoru by neměli být schopni dosáhnout ani nataženou rukou.

Hlavní funkci interiérových ventilátoru je cirkulace a následné ochlazování vzduchu v daném prostoru, kde se nachází, čímž vzduch osvěží a samotný pobyt zde je pak příjemnější. Novější modely ventilátorů nabízí i reverzní funkci, čímž je možné volit mezi letním a zimním režimem.
Letní režim horký vzduch cirkuluje po pokoji, tím jej ochlazuje a pocitově připomíná vánek. Zimní režim oproti tomu stahuje teplý vzduch nashromažděný u stropu místnosti dolů a mísí tvořící se vrstvy. Díky tomu se teplo nehromadí pouze v horní části místnosti a šíří se rovnoměrně. Termostat se z toho důvodu dříve vypne, což zajistí úsporu peněz za topení.
Nejpoužívanějšími motory ve ventilátorech jsou DC motor a AC motor. DC motor umožňuje nepřetržitý chod, vysoký výkon a méně se přehřívá. AC motor je zase tišší a levnější.