Menu
Infolinka
+420 727 957 740
(Po - Pá 9:00 - 18:00)
0
Způsoby doručení
Přepravce69 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 2000 Kč

Vylaďte bydlení ve skandinávském stylu do detailů 

Jistě jste už o něm slyšeli, možná vás okouzlil v některém útulném bistru nebo kavárně a možná po něm v hloubi duše toužíte. Ano, mluvíme o skandinávském stylu. O stylu, který si podmanil celý svět a nyní může být součástí i vaší domácnosti! A protože svíčky a osvětlení jsou kořením celého interiéru, prozradíme vám, jaká světla nový styl vaší domácnosti vhodně doplní.
 
                 Skandinávský styl v interiéru 

V čem je to tajemství?

Hygge, lagom a lykke - to jsou skandinávská slova, která se v souvislosti se skandinávským způsobem života objevují nejčastěji. Co ale vlastně znamenají? Hygge nemá český ekvivalent, ale označuje vše, co je příjemné a pohodlné, lykke je výraz pro štěstí a lagom znamená jednoduše od všeho tak akorát.
Všechny souvisejí se štěstím, ale každé vyjadřuje něco trošku jiného. A právě jejich spojení je tím tajemstvím, díky kterému se Skandinávci pravidelně umisťují na předních příčkách nejšťastnějších národů na světě
A jak to souvisí s bydlením? Velmi. Domov je totiž místo, kde se odehrává velká část našeho života a je nesmírně důležité, abychom z něj udělali klidné místo, kde se budeme cítit dobře a šťastně a kde nás nebude nic rušit. Domov je ve skandinávském pojetí středobodem všeho. Místo, kam se vracíme rádi a kde chceme trávit většinu času s rodinou a nebo s přáteli.
 
          

Základní pravidla skandinávského stylu 

Prostor podle pravidel stylu hygge by měl být jednoduchý, jasný a čistý, proto se nejčastěji setkáte s klasickou bílou barvou, a to jak na stěnách tak na nábytku. Bílá je neutrální a pěkně odráží světlo. Setkat se ale můžete s použitím světle krémové barvy a nebo jemných pastelových tónů růžové či modré. Neuděláte chybu, když postavíte jemné něžné tóny do kontrastu s černou barvou. Zvýrazněte designové detailu nábytku a nebo zvolte doplňky v této barvě.

Detaily hrají hlavní rol

Další nezbytností hygge interiérů je použití přírodních materiálů. Kámen, dřevo, kůže, korek a nebo mramor jsou to pravé, co potřebujete. Ve skandinávském stylu není příliš využito umělé hmoty. Skandinávské národy jsou totiž pověstné svým šetrným přístupem k životnímu prostředí a preferencí filozofie zero-waste (tj. život bez odpadků ), které se odráží i v zařizování bytu. Nábytek a vybavení se tedy vybírá tak, aby mohlo sloužit dlouhá léta a nezatěžovalo planetu. Kvalita převažuje nad kvantitou, ale neznamená to, že vybavení bytu musí být extrémně drahé. Poohlédněte se po stylových kouscích z druhé ruky. Doplňky s duší a patinou za pár korun vám mohou udělat větší radost než zbrusu nové kousky. 
A to je důležité - doplňky volte, tak aby vám dělali vždy radost! Povoleny jsou deky, polštáře, plédy a jiné věci, které vás za nepříznivého počasí zahřejí. Horkou čokoládu či kvalitní kávu u krbu popíjejte z buclatých hrnečků s geometrickými vzory.
Interiér také skvěle doplní živé zelené květiny. Péče o ně prokazatelně zlepšuje náladu a navíc vypadají opravdu skvěle.
 
             

Správné osvětlení nesmí nikdy chybět

Na co nesmíme v žádném případě zapomenout je důležitá role světla v celém konceptu skandinávského interiéru. Nejen, že by u vás doma v žádném případě neměl chybět dostatečný počet svíček různých velikostí, ale zcela jistě byste měli mít dostatek lampiček a drobných svítidel, které vyženou tmu i z těch nejtemnějších koutů domácnosti. Ve Švédsku si lidé často umisťují dekorativní lampičky na parapet okna, ale chybu rozhodně neuděláte, když si ji dáte i kamkoli, kde se vám bude líbit. Praktické jsou také stojací lampy, které mohou mít originální dřevěné nožky a nebo jiné zajímavě řešené detaily, které styl podtrhnou.
 
         

Jak to celé sladit dohromady?

Světla můžete s okolním nábytkem a doplňky kombinovat buď tón v tónu (tedy převážně bílá a pastelové barvy) a nebo jděte do kontrastu a volte světla v černé barvě
Drátěná světla, kovová světla nebo světla se stínidly z textilií budou vašemu skandinávskému interiéru slušet nejvíce. Vybírat můžete i netradiční svítidla z betonu, který je nyní velmi žádaný.
Dobrou volbou je také neutrální tradiční materiál – sklo, který se hodí kamkoli. Trendy jsou i lustry z kouřového skla, které působí velmi elegantně a jemně. A pokud se odvážíte k netradičnímu řešení, můžete do svého bytu či domu umístit pouze osvětlení ve formě kabelu s objímkou. Shlukem více kabelů v kombinaci různých barev či různých tvarů žárovek vytvoříte nový interiérový doplněk podle vašeho vkusu.
Chybu rozhodně neuděláte, když jakékoliv světlo doplníte o designovou úspornou žárovku s filamentovým vláknem
 
          


Světlo pro vzácné i všední okamžiky

Světla by měla být spíše jednoduchá. Nedejte na přílišnou pestrost, ale raději volte světlo s originálními detaily a v kvalitním provedení. Výrazná a designová světla umístěte nad jídelní stůl nebo nad pohovku. Zde se odehrává nejvíce událostí, kdy je rodina pohromadě a je nutné, mít zde vždy dostatek světla.
 
          

 

Související produkty