Výdejní místo - prodejna v Brně je pro vás k dispozici každý pracovní den od 9 do 16 hodin.
Menu
Infolinka
+420 533 533 193
(Po - Pá 9:00 - 16:00)
0Košík
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Nejlepší osvětlení do pasivního domu

Pasivní domy bychom mohli charakterizovat snahou o šetření energie k vytápění. A do domu, který efektivně využívá teplo, pak také logicky patří zdroje světla, která jsou co nejvíce účinná.

Proč se vám vyplatí pasivní dům?

Pasivní domy vám ušetří peníze za vytápění. Asi 70 % celkových nákladů na energii klasicky řešených staveb tvoří vytápění. U pasivních domů je to jen asi 30 %. Ušetříte tak sice jen co se týče topení a náklady na spotřebiče a osvětlení zůstanou stále stejné, proč  se ale nesnažit v šetření pokračovat? Když budete využívat efektivní zdroje světla, můžete tak kvalitně osvětlit požadovaný prostor a stále mít dobrý pocit z ušetřených peněz. A jak toho docílit? Využívejte svítidla s co nejvyšší účinností.
 

Jaká jsou vhodná světla pro pasivní dům?

Účinnými zdroji světel rozhodně nejsou klasické žárovky. Jejich účinnost záření je totiž jen kolem 10 % a zbylých 90 % elektrické energie se promění v teplo, kterého ale nebude tolik, aby vás zahřálo. Žárovky tedy pro pasivní dům nejsou vhodnou variantou. Zdrojem světla, o kterém byste mohli přemýšlet, jsou halogenové žárovky. Mají dvojnásobně vyšší světelnou účinnost, která sice není stále žádnou výhrou, ale vyzařují velmi příjemné světlo, kterým vytvoříte příjemnou atmosféru.
 
účinné světlo

Stejně tak byste mohli uvažovat o zářivkách, které jsou ekonomické a energeticky málo náročné. A rozhodně nejsou tvarově stejné jako bývaly dříve. Dnes si můžete vybírat z rozmanitějších tvarů a velikostí a nemusíte se bát, že pořízením zářivky byste získali jen podlouhlé blikající světlo. A co se týče svítivosti, mohli bychom zářivky přirovnat k halogenovým žárovkám.

Výhrou pak jsou LED žárovky, které se pyšní až trojnásobně vyšší světelnou účinností než halogenové žárovky. Dnes seženete LED žárovky v různých tvarech a barvách. Navíc si také můžete vybrat teplejší nebo chladnější odstín světla, které budou vyzařovat. A nemusíte se bát ani rádoby škodlivých vlivů LED stropních světel nebo LED lampiček. Ty jsme už vyvrátili v článku o mýtech a faktech o LED světlech.
 
pasivní dům

 

 

Související články

Jaké osvětlení zvolit do novostavby?
Při plánování, jaká světla nakoupit do nového domu, je dobré pamatovat na několik doporučení. Jaká to jsou?
Mýty a fakta I: o LED světlech
Určitě jste už někdy slyšeli nějaké fámy nebo možná pravdy o vlastnostech LED žárovek, které jsou v dnešní době tolik populární. Abyste se nemuseli bát například o svoje zdraví, přinášíme vám objasnění nejčastějších z nich.
Proč si pořídit LED žárovky
V posledních letech se staly LED žárovky oblíbeným světelným zdrojem do různých světel. A aby taky ne. Šetří peníze i životní prostředí a navíc se pyšní dlouhou životností. Už jste o tom už určitě slyšeli, my vám nabízíme rekapitulaci.
Další články v Magazínu