Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Mýty a fakta I: o LED světlech

Určitě jste už někdy slyšeli nějaké fámy nebo možná pravdy o vlastnostech LED žárovek, které jsou v dnešní době tolik populární. Abyste se nemuseli bát například o svoje zdraví, přinášíme vám objasnění nejčastějších z nich.

Určitě jste už někdy slyšeli nějaké fámy nebo možná pravdy o vlastnostech LED žárovek, které jsou v dnešní době tolik populární. Abyste se nemuseli bát například o svoje zdraví, přinášíme vám objasnění nejčastějších z nich.

Mýty o LED světlech

LED žárovky jsou jedovaté

To, že LED žárovky obsahují rtuť a při jejich poškození se můžete otrávit, není pravda. V těchto žárovkách totiž žádnou rtuť nenajdete, a proto jsou zdravotní rizika spojená s používáním LED žárovek minimální. Ve skutečnosti dokonce snížíte celkovou spotřebu elektřiny a tím i množství emisí, které obsahují rtuť.
 

Ze všech LED světel bolí oči

Nebojte se, ze správně vybraných LED žárovek vás rozhodně oči bolet nebudou. Jedna z barev, kterou LED žárovky vyzařují, je totiž studená bílá barva, která se velmi podobá dennímu světlu. A z toho většinu z nás oči nebo hlava nebolí. Samozřejmě si LED žárovky můžete pořídit i ve variantě teplá bílá (žlutá), která se podobá klasickým žárovkám. Tato relaxační žlutá barva, kterou světlo vyzařuje, pak oči kazí. Lidé si ji ale i tak často pořizují, hlavně ze zvyku na tuto barvu.
 

LED žárovky se rychle opotřebují

Slyšeli jste už o tom, že časté rozsvěcování světel LED žárovkám škodí a mají tedy krátkou životnost? Pak se k vám dostal další mýtus. Takové časté zapínání a vypínání LED žárovkám totiž vůbec nevadí. A pokud se i tak trochu bojíte rychlého opotřebování klasických LED žárovek, pořídit si můžete speciální typ žárovek pro velmi časté spínání. Využijete je například v chodbách nebo předsíních.
 
žárovka

Pravdy o LED světlech

LED žárovky se rozsvítí ihned a bez prodlevy

Ano, LED žárovky opravdu svítí okamžitě ihned po rozsvícení. Nemusíte se tak bát dlouhého čekání, než vám světlo osvítí pokoj. Dříve jste se mohli s prodlevou setkávat především u úsporných žárovek. I ty ale dnes svítí téměř okamžitě po rozsvícení.
 

Polopravdy na závěr

Ačkoliv to často neradi vidíme, nikdy nic není tak úplně černobílé. A to bohužel platí i v případě pravd a mýtů o LED světlech. 

LED žárovky jsou drahé

Ano, pokud si porovnáte cenu jedné LED žárovky a cenu jedné klasické žárovky, opravdu vám LED světla mohou připadat drahé. Na koupi LED žárovek se ale nedívejte jako na nákup zdroje světla, který brzy budete muset měnit. LED žárovka je investice do budoucna, vydrží vám totiž svítit až 20x déle než klasické. Navíc při jejich používání ušetříte až 93 % elektrické energie.
 

LED žárovky se nezahřívají

Samozřejmě, že i LED žárovky se trochu při používání zahřívají. Rozhodně ale ne tolik jako tradiční žárovky. Ty totiž promění až 95 % elektřiny v teplo. Kvůli zahřívání LED žárovek vždy myslete na chlazení. Použít můžete mřížku nebo žebrování, díky kterému vzduch volně proudí kolem čipů a odvádí teplo. A správným chlazením pak prodloužíte životnost žárovky.
 

LED žárovky bývají poruchové a dlouho nevydrží

U renomovaných výrobců LED žárovek se tohoto opravdu obávat nemusíte. U nich se můžete spolehnout na klasickou záruku a navíc pravdivou uváděnou životnost. Problém pak může nastat právě u nerenomovaných výrobců, kteří nabízí levnější varianty. Ale to se pak může projevit i na životnosti a kvalitě LED žárovek.
 
přehřívající se žárovka 

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky