Upozorňujeme na změnu dodacích lhůt v období vánočních svátků. Více info zde ->>>>
Menu
Infolinka
+420 727 957 740
(Po - Pá 9:00 - 18:00)
0
Způsoby doručení
Přepravce69 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 2000 Kč

Edison - vynálezce nejen žárovky

Thomas A. Edison totiž nevynalezl jen žárovku, ale i mnoho dalších užitečných vynálezů. Pojdme se na některé z nic podívat detailněji. 

Vynálezce žárovky nebo fonografu

U nás v Dekolampu jsme Thomasu Edisonovi (a dalším dřívějším vynálezcům) vděční především za vynález žárovky, kterou potřebuje většina světel. Tento vynálezce, který by 11. února oslavil 171. narozeniny, totiž roku 1879 přišel s vynálezem žárovky, která vydržela svítit přes 13 hodin. A i když by letos neslavil kulatiny, myslíme si, že rozhodně stojí za to, abychom na něj zavzpomínali. 

Thomas Alva Edison není totiž spojený jen s žárovkou. Z jeho mysli se zrodilo tolik nápadů, že si kolikrát můžete říkat, že není možné, aby na toto všechno přišel jeden člověk. Často to nebyly původně jeho nápady, ale vylepšení již existujících vynálezů, ale stejně. Počet jeho patentů se sice liší zdroj od zdroje, všechny se ale shodují, že patentů bylo přes tisíc. A jaké to třeba byly?
  • fonograf, jehož jehla přenášela tóny na cínovém válci;
  • sčítač hlasů;
  • vylepšení psacího stroje;
  • dynamo na výrobu elektrického proudu, kdy nesprávně vsadil na užitečnost stejnosměrného elektrického proudu;
  • vylepšení telegrafu;
  • cyklostyl (blánový rozmnožovač);
  • drtič kamene;
  • tavná pojistka a řada dalších vynálezů nebo zdokonalení již vynalezených přístrojů.
 
edison 

Související články

Proč si pořídit LED žárovky
V posledních letech se staly LED žárovky oblíbeným světelným zdrojem do různých světel. A aby taky ne. Šetří peníze i životní prostředí a navíc se pyšní dlouhou životností. Už jste o tom už určitě slyšeli, my vám nabízíme rekapitulaci.
Porovnání žárovek – novinka v showroomu
V našem showroomu osvětlení Dekolamp Brno máme nově pro naše zákazníky k dispozici přehledný panel se žárovkami. Přijďte se za námi podívat na rozdíl v jejich síle na vlastní oči.
Rozdíl mezi závitem a paticí
Není závit jako patice. Ano, skutečně je mezi nimi rozdíl a nelze je zaměňovat. Pak by se vám totiž mohlo stát, že žárovka nebude pasovat k danému svítidlu. Následující článek vysvětluje nejen rozdíl, ale představuje i nejčastější typy závitů a patic.
Další články v Magazínu