Menu
Infolinka
+420 727 957 740
(Po - Pá 9:00 - 18:00)
0
Způsoby doručení
Přepravce69 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 2000 Kč

Návod: Jak vyměnit žárovku

Výměna žárovky je tak jednoduchá a rychlá, že by ji zvládlo i dítě. Raději se toho ale ujměte sami. Pokud tápete, jak na to, poradíme vám v našem fotonávodu výměny žárovky.

Výměna žárovky: krok za krokem

Praskla vám v lustru či jiném svítidle žárovka, nebo jste si pořídili nové světlo a potřebujete do něj namontovat nový zdroj světla? Poradíme vám, jak postupovat. 
  • Vyberte správný typ žárovky, který do světla můžete osadit. Poradí vám buď původní žárovka, která vám přestala sloužit, nebo štítek na novém světle, který vás informuje o patici žárovky a maximálním příkonu. Například na závěsném svítidle Lucide Contour jej najdete velmi snadno. Záleží nejen na tomto štítku, ale také na velikosti místnosti a světle, které od daného zdroje světla očekáváte.​​​​​​
štítek na světle
  • Pokud vyměňujete starou žárovku za novou, nejdříve odpojte příslušný elektrický obvod ze sítě a následně vyšroubujte starou žárovku. Pokud je světlo ve vyšší poloze, postavte se na pevnou židli, nebo schůdky. 
  • Když máte vyšroubovanou starou žárovku, můžete přistoupit k montáži té nové (i v tomto případě platí vypnutí jističe). Správný typ žárovky vyjměte opatrně z krabičky a našroubujte do závitu svítidla. Říká se, že otisky prstů na žárovce snižují její svítivost a zvyšují poruchovost. Abyste tomuto zabránili, můžete použít při výměně žárovky rukavice nebo uchopit novou žárovku do hadříku či papírové utěrky.
výměna žárovky
  • Ujistěte se, že žárovka v závitu drží. Dejte ale pozor na to, abyste žárovku příliš neutáhli a neponičili.
  • Nyní můžete nahodit jistič a vyzkoušet, zda žárovka svítí. Ve většině případů tato jednoduchá výměna při poruše světla pomůže. Níže vám poradíme, jak postupovat, pokud se při výměně vyskytly nějaké problémy.
vymenena žárovka
 

Klasická výměna žárovky nepomohla

Může se stát, že ani po nahození pojistek se vyměněná žárovka nerozsvítí. To může být způsobeno chybou starého svítidla nebo samotných elektrických obvodů. Abyste měli jistotu kvalitně odvedené práce, zavolejte si na pomoc odborníka.

Pokud se vám ani nepodařilo vymontovat starou žárovku a oddělila se její baňka od závitu, řešení je poměrně snadné. Použijte rozevřené elektrikářské kombinované kleště, vsuňte je do kroužku v závitu a zatržený závit žárovky vyšroubujte.

Související produkty

Související články

Designové žárovky
Designové žárovky jsou šperkem pro váš lustr či lampu a dobře fungují i samostatně. Patří k tomu nejlepšímu, co vám můžeme nabídnout ze světa dekorativního osvětlení. Jak vybrat tu správnou?
Co dělat s rozbitou úspornou žárovkou
Ušetří až 80 % elektrické energie, a tak se vám doma opravdu vyplatí. Co ale dělat, když se úsporná žárovka rozbije?
Jak šetřit s LED žárovkami
V dnešní době je velmi důležité šetřit, a to také na energiích. LED žárovky patří k nejšetrnějším způsobům osvětlení.
Další články v Magazínu