Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Trendy světlařského průmyslu v roce 2021

Jaké jsou žhavé novinky ve světě osvětlení v roce 2021? Projděte si nové oblíbence světových výstav a prolistujte katalogy výrobců pro letošní rok.

Závěsné lustry, přisazená svítidla a stojací lampy jsou stěžejními prvky designu interiéru a dané místnosti určují její povahu. Už jen z toho důvodu je rozumné při osvětlování domu či bytu vybírat z nadčasových a zároveň moderních stylů. Jak ukazují novinky roku 2021, termíny nadčasovost a modernost lze skloubit dohromady.

Renesance kulovitých stínidel

Svítidla se stínidlem ve tvaru koule jsou oblíbeným prvkem interiérového osvětlení již po několik desetiletí. V posledních letech se díky návratu vintage módy a designu opětovně staly oblíbenými; najdeme je v bezpočtu moderně koncipovaných interiérech.

Můžou nás ovšem designeři překvapit i v rámci této klasiky? Samozřejmě. Kromě notoricky známých typů přišli s novinkami, které souzní s filosofií „wabi-sabi“. Principem této filosofie je přijetí krásy věcí v jejich nedokonalosti a pomíjivosti.  V nabídce výrobců tedy najdete kulovitá stínidla vejčitého tvaru, různě ohnutá či prodloužená do elipsoidů.

Co se týče barevného provedení stínidel, převládají modely s průhledným sklem. Nicméně i tak u některých najdeme barevné provedení, a to včetně metalických odstínů. Tato preference kontrastuje s barevným provedením posledních pár sezón, kdy vynikaly především stínidla s opálově bílou barvou.

Mezi novinkami lustrů tohoto roku najdete jak bezbarvá, tak i barevná stínítka. Stále populárnějšími se stávají i doplňující kovové prvky, které rezonují s čistotou a jemností minimalistického provedení stínidel. Velkým trhákem byly pro příklad sférické lampy s místem pro výsadbu rostlin.

Třpyt kovu

Při výběru svítidel nebo lamp se tento rok doporučuje zaměřit se na kovovou úpravu. V nabídce výrobců najdete produkty imitujících vzhled mosazi, hliníku, chromu, oceli, cínu, zlata či mědi, případně jsou z těchto kovů přímo vyrobeny.

Kromě z již předešlých let známých závěsných svítidel se standardním kovovým stínidlem nabízí výrobci svítidla kombinující kov s jinými přírodními materiály, pro příklad s kůží, tkaninou nebo sklem.

Další novinkou jsou stínítka z ohýbaného nebo děrovaného plechu. Jednotlivé kovové pláty z mosazi, mědi nebo oceli se fantaskně proplétají v uchvacujících úhlech a vzdáleně připomínají rozbouřené vlny oceánu. Za pozornost určitě stojí i světla, u nichž jsou jednotlivé kovové pláty tvarovány do nedokonalých koulí.  

V jednoduchosti je krása

Kruhy patří mezi další trend interiérového designu roku 2021; můžeme jej spatřit nejen v oblasti nábytku, například u konferenčních stolků, promítá se samozřejmě i do světlařského průmyslu. Svítidla sestávají buďto ze solitérního kruhu, nebo kombinují kruhy různých velikostí, roztodivně zavěšených.

Takováto svítidla mohou viset rovnoběžně nebo kolmo k podlaze. Upevněna můžou být buďto přímo ke stropu jako přisazené stropnice, nebo si jejich závěs přizpůsobíte díky lankům. Fantazii se meze nekladou.

U takto koncipovaných svítidel světlo zajišťuje zcela exkluzivně integrovaný LED zdroj – nejsou zde viditelné žárovky, pouze LED pásky tvarované do patřičných úhlů. Nemusíte si tedy dělat starost s volbou vhodné žárovky.

Rozveselte interiér barvami

Barevné sklo je hitem roku 2021. Objevuje se nejen v dekoracích či nábytku, rovněž se stává hlavním lákadlem designových lustrů. Velice oblíbená jsou svítidla s oválnými stínítky rozličných odstínů barev, případně prolínajícími se odlesky jako u opálu.

Zajímavé jsou také produkty využívající obdélníkové nebo čtvercové tabule barevného hladkého skla, někdy oživeny viditelnými vzduchovými bublinami. Obvykle se kombinují například s kovovými prvky. Barvy, jež se tento rok hojně užívají, jsou primárně tlumené odstíny převzaté z přírody; pro příklad hořčičně žlutá, smaragdově zelená, rubínově či cihlově červená anebo inkoustově a džínově modrá.

Elegantní mramor

Mramor patří k mimořádně elegantním materiálům. U svítidel jej najdeme ve dvou provedeních, a to buďto přírodní, anebo jako napodobeninu. Přírodní se nejčastěji používá jako základna mohutných stojacích lamp, případně jej můžete najít i u moderně koncipovaných designových stolní lampiček.

Druhý případ – napodobenina mramoru – má své uplatnění k ozvláštnění povrchu skleněných stínidel charakteristickým žilkováním. Díky tomu můžete zpestřit svůj interiér originálním svítidlem s mramorovaným stínidlem.

Co se barevného provedení mramoru týče, výrobci se nejčastěji uchylují ke klasické podobě mramoru, ale také najdete verzi s tmavým základním povrchem a světlým žilkováním. Dalšími variantami jsou odstíny mramoru do růžova, modra, zelena či červena.

Nadčasovost a minimalismus

Jestliže právě vybíráte svítidlo, u něhož chcete, aby v interiéru svítidlo řadu let a jen tak nevyšlo z módy, poohlédněte se po minimalistickém stylu. Jednoduché, a proto mimořádně elegantní provedení svítidel zaručí jejich nadčasovost.

Velkým lákadlem tohoto roku jsou svítidla vyrobena z „trubek“ s různým kovovým provedením – mosazné, chromové a další. Na konci svítidla může svítit jak klasická žárovka, tak integrovaný LED zdroj.

Takovýto typ svítidel naleznete ve variantách kolmo visících k zemi, jak solitérně, tak i ve skupinách, nebo různě propletených, využívajících různých geometrických tvarů a podobně. Další variantou jsou pak svítidla inspirována klasickými lustry.

Vintage svítidla

O určitou nadčasovost se pokouší i originální vintage lampy inspirované lety šedesátými, sedmdesátými, a dokonce i osmdesátými. Jak už bylo v článku několikrát zmíněno, výrobci a designéři velice často hledají inspiraci v zavedených klasikách a osvědčených stylech.

Nejčastěji kupovanými vintage lampami jsou ty se stínidly z ohýbaného plechu. Barvou simulují kov, nebo hrají poutavými pastelovými odstíny. Dále pak lampy s plastovými stínidly, které známe ze sedmdesátých let.

Návrháři svítidel pro rok 2021 se při navrhování svítidel a lamp rovněž významně inspirovali stylem art déco. V tomto případě jsou hlavními užitými materiály mosaz, mramor a sklo. Taktéž zde dochází k využívání různých geometrických tvarů.

Majestátní křišťály

Zákazníci, kteří se potrpí na tradičně a klasicky zařízený interiér také nepřijdou zkrátka. Nabídka výrobců pro rok 2021 sestává i z časem ověřených klasických lustrů. A pokud byste toužili přeci jenom po něčem modernějším, můžete se poohlídnout po svítidlech, které sobě snoubí jak tradici, tak i moderního ducha.

Jste-li milovníkem křišťálů, i vy budete mít z čeho vybírat. V naší nabídce naleznete křišťálové lustry klasického typu, mimoto alternativně řešené designy, například různě zbarvené křišťálky, nápaditě větvená ramena lustru a podobně.

Jak vybrat?

Možností je skutečně nespočet. Jak tedy vybrat? Nejpopulárnějšími typy svítidel jsou ta, u nichž výrobce užil přírodních materiálů, tedy skla, mramoru, dřeva, kůže, mosazi a tak dále. Mohou být inspirována dřívějšími dekádami, nebo můžou mít moderního ducha; společnou ovšem mají onu nadčasovost a minimalistický provedení.

Vybírejte podle typů svítidel – lustry, přisazená a závěsná svítidla, lampy a lampičky –, podle stylu a podle vašeho vkusu. Snažte se vybrat svítidlo, které vás po pár letech neomrzí, ale bude vám i nadále dělat radost.

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

Všechny značky