Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Jakou roli hraje teplota světla?

Co je to chromatičnost a proč je dobré si jí všímat? Proč je volba barvy světla stejně důležitá jako ostatní parametry uvedené u světelného zdroje a jak vám může vhodně zvolená barva světla ovlivnit náladu.

Při výběru světla se velmi často můžete setkat s údajem o hodnotě chromatičnosti. Málokdo ale přesně ví, jak s tímto údajem naložit. Pokusíme se vám vysvětlit, proč je volba barvy světla stejně důležitá jako ostatní parametry uvedené u světelného zdroje a jak vám může vhodně zvolená barva světla ovlivnit náladu.

Co to je chromatičnost?

Pokud bychom se na chromatičnost dívali optikou fyziky, je to vyjádření vzhledu bílého světla pomocí barevného spektra. Ve zkratce a zjednodušeně lze říct, že teplota chromatičnosti určuje barvu světla. Bílé světlo totiž může být v různých odstínech, které mají vliv na naši psychiku a ovlivňují to, jak se cítíme. 
Pro lepší představivost můžeme uvést měnící se chromatičnost v průběhu dne. Při východu i západu slunce je hodnota chromatičnosti nižší než při poledním svitu. Zatažené nebe pod mrakem a nebo jasné nebe na horách má hodnotu chromatičnosti nejvyšší.
 
Skala_chromaticnosti

Jaká je škála chromatičnosti?

Jednotkou chromatičnosti je Kelvin. Hodnoty, kterých může chromatičnost dosahovat se pohybují v rozmezí 800 - 12 000K.
Čím je hodnota chromatičnosti nižší, tím je světlo teplejší (odstíny žluté barvy), čím je hodnota vyšší, tím více je světlo chladné a laděné do modrých tónů.
 
Chromaticnost
 

Kde používat jaké odstíny bílé barvy světla?

V praxi se nejčastěji setkáte se základním rozdělením světel podle chromatičnosti. 
  • Teplá bílá
Tento odstín bílé barvy je velmi oblíbený. Působí uklidňujícím dojmem a přidává místnosti na útulnosti a hřejivosti. Nejvíce se využívá v obývacích pokojích, ložnicích, případně v jídelnách.
Tento odstín světla se pohybuje kolem hodnoty 3 000K. Nejvíce připomíná světlo ze starých klasických žárovek, ale umějí ho vytvořit i moderní LED žárovky a LED zdroje.
 
Tela_bila_chromaticnost
  • Neutrální bílá
Neutrální bílé světlo je nejvíce podobné klasickému dennímu světlu. Je vhodné umístit zdroj s neutrálním světlem do kanceláře, pracovny či do kuchyně. Hodit se také bude v koupelně, kde potřebujeme dobré světlo pro správné líčení či úpravu obličeje.
Bílé světlo má hodnoty v rozmezí 3 000 - 4 000K.
 
Denni_bila_chromaticnost
  • Studená bílá
Studené bílé svítidlo se zpravidla umisťuje do místností, kde provádíme jakoukoli fyzicky náročnější činnost a kde je nutné stoprocentní soustředění. Bílé světlo s modrými tóny dokáže probudit naši energii a práce tak jde lépe od ruky. Hodí se do dílen, garáží a do místností bez oken. Setkat se s ním také můžete v ordinacích u lékařů, lékárnách či v prodejnách kosmetiky.
 
chladna_bila_chromaticnost

 
Někteří výrobci (např. Philips Hue) rozdělují světla na více skupin. Podrobněji se na toto dělení podíváme níže.

Na jednom místě více odstínů bílé

Možná řešíte problém, že v jedné místnosti potřebujete v průběhu dne různé světlo. Koupelně, kde si budete hovět ve vaně při relaxačním nazlátlém světle a holit se či líčit při jasném bílém světle a jídelna, kde budete vidět jak na přípravu jídla, tak na strávníky bez oslnění, nejsou nedosažitelným snem.
V naší nabídce najdete mnoho svítidel, které umožňují volbu teploty světla. Mezi nejoblíbenější patří inteligentní svítidla od značky Philips Hue a jejich produktová řada White Ambiance.
Philips_hue_chromaticnost

Svítidla s označením White Ambiance umí měnit chromatičnost do 4 různých světelných režimů. S režimem „Read” získáte perfektní neoslňující světlo pro čtení, režim „Relax” vás příjemně uklidní a připraví na spánek. Pro aktivnější činnosti se pak hodí režimy „Concentrate” a „Energize” s bílým a namodralým světlem.
 
Více informací o možnostech výrobků Philips Hue najdete v článku: Philips Hue - inteligentní světelný systém

Teplota osvětlení, tedy chromatičnost, má velký vliv na naši náladu a také na náš organismus jako celek. Pomocí různě barevného osvětlení v průběhu dne můžete podpořit funkci biorytmů vašeho těla. Nezapomínejte proto při nákupu nového světla ani na údaj o chromatičnosti. Je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. 

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky