Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Jaké osvětlení zvolit pro dřevostavbu?

Stejně tak, jako v případě jiných staveb, má i osvětlení domu ze dřeva svá vlastní pravidla. Zajistit to tak, aby se každý člen rodiny cítil v novém bydlení příjemně a pohodlně není snadný úkol. Dobře zvolené osvětlení vám ale zajistí příjemnou atmosféru a rodinnou pohodu během chvilky. Stačí se při zařizování dřevostavby řídit pár jednoduchými pravidly, se kterými vás v následujícím článku seznámíme.


Stavby ze dřeva jsou specifické tím, že světlo se v místnosti neodráží od stěn, ale je jimi pohlcováno. Z toho důvodu je nutné myslet na to, že světlo musí být v domě s dřevěnými obklady lehce naddimenzované, aby interiéry nebyly příliš tmavé a aby uvnitř bylo dost světla i pro běžné denní činnosti.
Při uspořádání osvětlení dřevěného domu je vhodné dodržovat obecnou stylistickou orientaci a harmonii. Odborníci na interiérový design doporučují používat mosaz, kování, ručně malovaná svítidla a světla z přírodních materiálů.

Podívejme se detailněji na jednotlivé místnosti v domě a na jejich specifika:
 

1) Obývací pokoj

Obývací pokoj má mnoho funkcí a od toho se odvíjí i různorodost osvětlení, které je v této hlavní části domu zapotřebí. Obývák je místem setkání s rodinou a přáteli, místo pro odpočinek, a nezřídka taky pracovnou či částečnou kuchyní.

Pro dřevěný dům doporučujeme kombinovat centrální lustr s několika menšími solitérními kousky osvětlení nebo zvolit bodové osvětlení na nastavitelné rampě. Světelná rampa je praktickým řešením nejen díky možnosti světla uzpůsobit jakékoliv situaci, ale také díky její instalaci, při které odpadnou problémy s vrtáním do dřeva. Při použití světelné rampy také můžete předejít tomu, že vám vysychající trámy, které budou zvětšovat svůj objem přetrhají kabely, které jsou tažené skrze ně.

Pokud zvolíte klasický závěsný lustr, myslete na to, že u místností s nižšími stropy je doporučovaná délka závěsu lustru alespoň 2,1 m od podlahy k hraně lustru a alespoň 1,5 m od desky jídelního stolu k okraji svítidla.
Pro větší variabilitu svícení a také pro úsporu elektrické energie doporučujeme vybavit obývací pokoj chytrými svítidly nebo alespoň chytrými žárovkami. Díky moderním technologiím totiž můžete změnit barvu či intenzitu světla během několika okamžiků.

 

2) Kuchyně

K osvětlení kuchyňského pracoviště je zapotřebí dostatečné, správně orientované světlo. Doporučujeme umístit svítidlo na strop, v přiměřené  vzdálenosti od stěn a podlahy, tak aby plnilo svou funkci a v žádném případě neoslňovalo. 
Lineární a bodová světla často jsou také skvělou volbou. Lze je umístit jak nad horní poličky, tak i jako osvětlení kuchyňského ostrůvku ve velkoryseji řešených prostorech. Velmi pěkně vypadají také LED pásky, kterými lze osvětlit poličky, prosklené skříňky či pracovní plochu pod závěsnými skříňkami.
 

3) Chodba


Chodba musí být dostatečně osvětlená stropními svítidly s imitací denního světla. Pokud se chcete dobře vidět v zrcadle, musíte kromě stropního osvětlení nainstalovat také pár nástěnných svítidel nad úrovni hlavy.
 

4) Schodiště


Schodiště by mělo být nejen pohodlné, krásné, ale také bezpečné. Nasvětlete ho proto schodišťovými světly, která budou zapuštěna přímo na boku schodů, ale také vhodně umístěnými stropnicemi.
Využít můžete i LED pásků, které lze kreativně umístit pod hranu schodu či z vnějšího profilu schodiště.
 

5) Dětský pokoj


Pro dětský pokoj je světlo mimořádně důležité. Kromě denního světla by v místnosti nemělo chybět ani dostatečně silné centrální svítidlo a několik menších doplňkových zdrojů. Světlo v dětském pokoji by nemělo oslňovat, proto doporučujeme používat mléčně bílé žárovky, nebo svítidla se stínítkem z textilu nebo plastu. Rozhodně nezapomeňte na stůl umístit stolní lampičku pro výuku a k posteli vhodně zvolené čtecí nástěnné svítidlo.
 

6) Ložnice


V ložnici jako místo pro odpočinek a ničím nerušený spánek si zaslouží jemné a příjemně měkké světlo, které nás nebude zbytečně oslňovat, ani rušit. Pro centrální svítidlo zvolte LED světlo s možností regulace jasu a barvy a pro nástěnné osvětlení vybírejte lampičky, u který lze nasměrovat proud světla. Snadno si pak můžete před spaním číst, aniž byste světlem rušili vše spolunocležníky.
 

7) Podkroví


Správné osvětlení dodá podkroví v dřevostavbě krásu a útulnost. Pohrát si můžete s osvětlením nosných trámů či pohledů. V případě, že máte v podkroví snížený strop pomocí sádrokartonu jsou ideálním řešením osvětlení zápustná bodová svítidla, která nezabírají žádné místo v prostoru.Osvětlení menších místností lze vyřešit i za pomoci nástěnného osvětlení v kombinaci se stojacími lampami.
 

8) Veranda


Osvětlení verandy by mělo být nejen krásné, ale také funkční. Pro venkovní verandy používejte venkovní svítidla, které jsou odolnější a chráněné před vlhkostí. Poznáte je podle označení IP, které by u svítidel pro venkovní použití mělo být vždy alespoň IP 44.
Pro osvětlení vstupních dveří u dřevostavby oceníte stejně jako u klasických domů nástěnné či stropní světlo s pohybovým čidlem. Oblíbená jsou také dekorativní nástěnná svítidla či venkovní světla pro osvětlení tabulky s popisným číslem.
 

Bezpečnostní pokyny pro osvětlení dřevěných domů

 • V dřevěných domech je důležité zajistit požární bezpečnost. Požáry jsou často způsobeny nesprávným zapojením svítidel. Práce na návrhu a instalaci osvětlení svěřte do rukou odborníků. 
 • Při elektroinstalaci je nutné vzít v úvahu, že srubové budovy jsou vlivem vysychání dřeva náchylné ke smršťování. Vnitřní zapojení musí být pečlivě promyšlené a provedené. Připojení svítidel se provádí pomocí vodičů chráněných nehořlavou izolací. Nezapomeňte obvod uzemnit, aby nedošlo k poruše nebo jiskření.
 • Pro elektrorozvody v  dřevostavbě se používají měděné dráty s pevnými vodiči.
 • K osvětlení nepoužívejte halogenové žárovky s vysokou teplotou ohřevu.
 • Rozmístění osvětlení je nutné již ve fázi projektu. Pečlivě promyslete všechny detaily osvětlení budovy a vemte v úvahu, kde budou umístěny vypínače a zásuvky
 • Zkuste pomocí vhodně umístěných oken využít více přirozeného denního světla.
Na Dekolamp.cz najdete mnoho svítidel vhodných k osvětlení dřevostavby jak v interiéru, tak i v exteriéru. S výběrem vám také rádi pomohou naši specialisté na osvětlení na emailu info@dekolamp.cz či v showroomu v Brně na Křenové ulici.
 

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

 • Philips
 • Trio
 • Ideal Lux
 • Lutec
 • Italux
 • WiZ
 • Philips Hue
Všechny značky