Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

Jak vybrat správnou barvu světla?

Při výběru osvětlení nejde jen o to za každou cenu ušetřit, ale také o to, abyste se v místnosti cítili příjemně. Je tedy nezbytně nutné aby jste mysleli na správnou barvu vašeho osvětlení. Jakou barvu zvolit? Poradíme vám!

Nejprve začněme trochou teorie. Tzv. barva chromatičnosti se určuje v jednotkách Kelvin (K). Na základě tohoto údaje lze svítidla rozdělit do třech hlavních kategorií podle barvy bílého světla:
  •  Teplá bílá barva : 2 700-3 300 Kelvinů
  •  Denní /neutrální/ bílá barva : 4 300-4 700 Kelvinů 
  •  Studená bílá barva : 6 000-6 500 Kelvinů

Teplá bílá - pro relaxaci

Pro většinu lidí je teplá bílá barva nejpříjemnější a nejpohodlnější. Má jemně žlutý odstín a vyzařuje ho klasická nebo halogenová žárovka a v současnosti hlavně LED žárovky a LED svítidla s integrovaným zdrojem. V poslední době je u LED žárovek tendence používat teplotu osvětlení, které je podobné dennímu světlu - příliš žlutá barva světla totiž neprospívá našemu zraku.
Teplá bílá barva se doporučuje u osvětlení v místnostech, ve kterých chceme relaxovat a odpočívat, to je většinou ložnice, obývací pokoj nebo dětský pokojíček.
 

Denní bílá - do práce

Pro domácí použití najdeme také množství světelných  zdrojů a svítidel s denní bílou barvou,  často bývá označovaná jako neutrální bílá. Teplota osvětlení kolem 4 500 Kelvinů nejlépe imituje slunečný den, proto je nejlepší v prostorech, kde pracujeme a kde potřebujeme dobře vidět bez nažloutlých odstínů. Denní bílou barvu světla doporučujeme do kuchyně, koupelny a pracovny.
 

Studená bílá - pro aktivitu

Třetím typem jsou žárovky a svítidla studené bílé barvy. Jejich světlo je velmi jasné, až prudké a někdy namodralé. Tato barva podporuje koncentraci a méně unavuje oči, proto je vhodná při práci s počítačem. Se studeně bílou barvou osvětlení se nejčastěji setkáte na pracovištích, v kancelářích, komerčních prostorách a průmyslových skladech. Své uplatnění nacházejí také v tmavých místnostech, jako jsou například sklepy a potkat byste se s ní mohli i v laboratořích či ordinacích.
 

Rozhodující je počet Kelvinů

Jak poznáte, do které skupiny barev patří světelný zdroj či svítidlo? Jak už bylo výše uvedeno, musíte vědět, kolik Kelvinů má. Počet kelvinů musí být uveden na krabici každého světelného zdroje - ať už svítidla nebo žárovky. Jednoduché pravidlo pro určení teploty světla zní: čím více Kelvinů svítidlo má, tím je barva více bílá chladná.
Zajímavé je, že lidé ve střední a severní Evropě dávají přednost teplým bílým tónům, zatímco v jižních státech jsou oblíbenější chladné bílé.
Je také zajímavé zmínit výzkum nizozemského fyzika Andriesa Kruithofa, týkající se informací o barvě světla. Zdůraznil souvislost mezi barvou světelného zdroje a intenzitou světla. Lidé preferující nízkou intenzitu světla podle něj dávají přednost teplejší barvě, zatímco lidé, kteří upřednostňují vyšší intenzitu světla dávají přednost zdrojům s vyšším počtem Kelvinů. 
 

Jakou barvu zvolit? Sviťte chytře!

V naší nabídce najdete mnoho svítidel, které umožňují volbu teploty světla. Hodí se všude tam, kde se v průběhu dne účel místnosti mění. V koupelně je ráno při líčení či holení nutné jasné světlo, před kterým se neschová žádná nedokonalost a které nás příjemně probudí do nového dne, naopak večer při relaxační koupeli uvítáte, pokud bude světlo příjemně měkké a v teplejších odstínech. To samé platí i pro osvětlení ložnice. Úpravou barevného tónu světla jednoduše proměníte atmosféru pokoje a získáte tak to správné světlo na jakoukoliv činnost.
 Mezi nejoblíbenější chytrá světla patří inteligentní svítidla od značky Philips Hue a jejich produktová řada White Ambiance.

S nákupem chytrých i běžných svítidel vám rádi poradíme. Stačí se obrátit na emailovou adresu info@dekolamp.cz nebo se za námi zstavit v našem novém showroomu v Brně na Křenové ulici.

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky