Košík0
Způsoby doručení
Přepravce89 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1000 Kč

5 předpovědí trendů v interiérovém osvětlení

Jaké osvětlení bude in v nejbližším desetiletí? Přečtěte si o trendech, které budou hýbat světem svítidel podle předpovědí italských designérů.

Návrat k jednoduchosti

Čím více způsobů, jak zklidnit své nervy v dnešním nepředvídatelném světě najdeme, tím lépe. Pokud jde o osvětlení, je tím nejlepším lékem na pocuchané nervy jednoduchost.

  

Posunuli jsme se od někdy až příliš složitých geometrických tvarů, které se objevily od 90. let, zejména s příchodem nových technologií počítačového designu,“ říká italský návrhář Robby Cantarutti.

Je tu opět touha po jemných a uklidňujících formách. Podobný návrat jsem zaznamenal i na poli designu jiných produktů, a proto nás zjednodušování tvarů svítidel v nejbližší době zcela jistě nemine,“ dodává Cantarutti ke své vizi budoucnosti.

Nemusíte se ale bát toho, že bude nuda. U svítidel budou sice dominovat základní geometrické tvary, ale o ozdoby u křišťálových lustrů anebo u nástěnných svítidel zcela nepřijdete. Jejich forma jen bude více přímočará a zpravidla půjde o čiré komponenty bez dalších příkras.

Do popředí se také vrátí svítidla ve tvaru hub či jednoduchý design v základních barvách.

Skromné ​​materiály

Nejsou to jen tvary, které se vrací k jednoduchosti. Zeštíhlení a zjednodušení se bude týkat i materiálů.

Zjistil jsem, že materiály jako surové kovy, keramika a sklo jsou velmi žádané na rozdíl od plastů, které jsme na svítidlech vídávali v nedávné minulosti,“ říká italský designér Antonio Citterio a dodává, že tento trend se objevuje v nejrůznějších odvětvích lidské činnosti. „Je to zejména díky tomu, že lidé se více začínají zajímat o ekologii a životní prostředí,“ vysvětluje nástup tohoto trendu Citterio.

  

Skryté osvětlení

Dávno jsou pryč dny, kdy cvaknutí vypínačem zaplavilo celou místnost světlem. V současnosti je to všechno o kreativních řešeních osvětlení.

Spíše než jedno centrální svítidlo jsou upřednostňována menší účelná světla s důmyslným umístěním.

Co byste ve vaší domácnosti řekli třeba na rafinované osvětlení polic ve vaší knihovně? Líbilo by se vám mít v obývacím pokoji nebo v ložnici váš koutek na čtení? A co třeba osvětlení koupelny pomocí nástěnných svítidel, která se podobají klasickým svícnům?

S moderními technologiemi není problém najít svítidlo, které lze umístit do interiéru velmi nenápadně. Oblíbené jsou například tenké LED pásky či plochá stropní svítidla, ale na výběr je i z mnoha dalších typů svítidel.

Nasměrovali jsme naše klienty k nástěnným svítidlům a stolním nebo stojacím lampám, abychom dosáhli příjemného ambientního osvětlení,“ říká uznávaný milánský interiérový návrhář Bruno Tarsia.

Nepřímé světlo dokáže v interiéru doslova zázraky. Můžete s ním nejen osvětlit trámy, výklenky a další skrytá místa, ale navíc zvládne vykouzlit báječnou atmosféru vždy, když je třeba,” prozrazuje Tarsia část svého tajného receptu na dokonalý interiér.

Osvětlení jídelny

Jestli nás poslední rok něco naučil, pak je to milovat chvíle s našimi nejbližšími. Obzvláště příjemné jsou společné chvilky strávené u dobrého jídla a pití. Rodinná večeře nebo posezení s přáteli si zaslouží nejen dostatečně prostorný stůl a pohodlné židle. Záleží také na osvětlení.

  

V jídelně nebo v jídelním koutku záleží mnohem více než kdekoliv jinde na perfektním osvětlení. Naprosto skvělou volbou jsou moderní rozměrné lustry s LED technologií,” prozrazuje návrhář Bruno Tarsia.

Tarsia dále dodává osvědčený tip: “Osobně bych vsadil na chytrá svítidla s možností volby světelného režimu. Jejich světlo se totiž dokáže dokonale přizpůsobit náladě a vašim potřebám, a to je skvělé!”

Osvětlení jako socha

Nejuznávanější návrháři berou osvětlení jako prostředek jak vnést do domova umění.

Podle mých zkušeností lidé chtějí víc než jen funkční světlo nebo tradiční dekorativní lampu,“ říká italský návrhář Bruno Tarsia. „Hledají provokující umělecké kousky vyzařující světlo. Spíše než o svítidla jde ale o světelné sochy.”

V prostoru, ve kterém žijeme, se obecně rádi obklopujeme předměty, které mají příběh. Přinášejí do našeho prostoru napětí a drama tím, že vytvářejí tuto souhru stínu a světla, jako je scéna divadelního osvětlení, od nejminimálnějších po nejextrémnější.” Shrnuje důvody pro volby dramatického osvětlení Tarsia.

  

Jak to máte s trendy vy? Sázíte na osvědčenou klasiku nebo si rádi přizpůsobujete interiér nejmodernějším trendům? Tak jako tak najdete na Dekolamp.cz svítidla pro každou příležitost.

Jsme přímí dovozci renomovaných značek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všechny značky